לשבת על בירה בכלא איטלקי

מאת: ליטל לי דורון

הבוהמה הפיורנטינית באיטליה יודעת מה טוב בשבילה – יצירות אומנות מתחלפות להן מדי שבוע, ספרים בלי סוף , ריהוט וחפצים ישנים שמתכתבים יפה עם ההיסטוריה של המקום – לא בכל יום אתה מתפעל כל כך מבר שעד לפני שלושים שנה היה בית כלא.

כלא איטלקי לשעבר - מבט מבחוץ

מעל למאה שנים "לה מוראטה" היה בית הסוהר לגברים בפירנצה. באמצע שנות השמונים הועבר בית הסוהר למקום אחר בעיר ואותה רחבה התמלאה במסעדות, ברים ודירות סטודיו יפות שמציצות דרך הסורגים אל רחבה מלאה באדם, בירה והרבה הרבה חופש.

מבט מבחוץ - ספסלי עץ

הבר המרכזי נקרא בדיוק כשמו של המקום "לה מוראטה" והוא פועל כבית קפה מקסים ביום ואחלה של בר בלילה. מדי שבוע הוא מארח אומנים, נגנים, סופרים ומארגן ערבי תרבות ויין.

רוב הריהוט שנמצא במקום מורכב מפרטים שנלקחו מבית הסוהר, כך למשל מנורת הקיר שהיא בעצם עינית מדלת חדרי האסירים, שולחנות זכוכית עם מסגרות מעץ שלמעשה היו חלונות המסדרון הישן, בשולחן אחר מצאנו עץ עם חריטות של שמות הגברים שריצו מאסר – הכל עשוי בצורה מדהימה ומעוררת השראה, והערכה לחופש.
כניסה לבית הקפה

קשת בקיר

סיפריית בית קפה

מבט צד

שמות חרוטים על השולחן

עוד דבר שמאפיין את המקום ואת העיצוב שלו הוא תחום המחזור. החבר'ה שמתפעלים את המקום מעבר להיותם ממחזרים קבועים (וכשאני אומרת ממחזרים אני מתכוונת להקפדה על הפרדת השקיות מחזור בין פלסטיק, זכוכית, זבל אורגני ונייר), הם גם ממחזרים ובונים רהיטים מדברים שישנם, כך למשל נראת אחת המנורות בחלל המרכזי של המקום, עשוייה מקרטון ובד או הספרייה שעשוייה כולה מארגזי מתכת ישנים.

מנורת קרטון

תאי אחסון מפח

בחלל השמאלי ביותר של המקום אפשר למצוא מסדרון עצום בעל תקרה גבוהה במיוחד שמארח מידי שבוע יצירות אומנות משתנות, הבאתי לכם טעימה מהנוכחית

יצירת אמנות

וכך מרהיטים וחפצים שלא עלו גרוש ועד לכורסאות עור ששוות קצת הרבה הרבה יותר, הצליחו השלושה לארגן חלל מקסים, בפנים ובחוץ שמתכתב היטב עם ההיסטוריה ולא מפסיק לרגע לחיות את ההווה.

בר משקאות

פינת ישיבה עם שולחן צמוד קיר

דלת עתיקה ומאסיבית מעץ

חצר הפרחים

החבר'ה מהמקום ביקשו ממני שאוסיף את הלינק, אז אני מוסיפה. נ.ב – אני יודעת שרובכם לא קוראים איטלקית אבל נעזר בדמיון, בתמונות ונקיים הבטחות!
http://www.lemurate.it/
  • בניית אתרים \  קידום אתרים