ריהוט גן שנועד לאנשים

מאת: נאוה ליבמן

יש אנשים, שלא יוותרו על מגורים בגובה שיאפשר להם להשקיף אל האופק מבעד לחלון ביתם, ויש את אלו, שבסולם סדר העדיפויות שלהם קודמת הגינה הפרטית אף לבית עצמו.

ריהוט גן ופרגולה מעץ

בעבור אנשים אלו, הגן הוא המשך טבעי של הבית: מעין חלל שתפקודו שונה מזה של שאר חדרי הבית, ועיצובו מוכתב על ידי גורמים שונים לגמרי.  בין האלמנטים הבולטים, הקובעים את אופייה של הגינה הפרטית שלכם, נכללים סוג צמחיה מועדף כמו גם ריהוט גן.

הנוף הביתי

האדם המודרני הוא כה פרקטי ותכליתי, עד שלפעמים נשכח ממנו הצורך הפשוט והבסיסי ביותר: להיות.
בפני בעלי גינה פרטית, נפתחת הפריבילגיה הנדירה להתנתק מעט מן התובענות של אחזקת משק הבית, להנות משינויי מזג האוויר, להרגיש את הרוח והשמש מלטפים- ולהרגע. בעיקר בעידן שבו נמדדת הנאה במושגים אקטיביים, יש למנוחה איכויות ללא תחרות, על אף שגם היא נחלקת לקטגוריות רבות של העדפות אישיות.

יש מי, שמבחינתו אבזור חובה שעל הגן להיות מצויד בו הוא ערסל להתנדנד בו, או כורסת שיזוף לפשוט עליה אברים, ויש מי שעבורו אירוח הוא פסגת המימוש של הגינה הצמודה, כך שריהוט הגן שברשותו יכלול מערכת של כסאות, לצד שולחן שניתן להעמיס עליו מכל טוב.

בין אם כך ובין אם כך, ריהוט גן ממלא את הפונקציה ההכרחית של השתלבות נעימה וזורמת עם הטבע, ואת הקשר בין החוץ לפנים. כך, מספקות לנו שמשיות הגנה מפני השמש, בעוד שכיסאות נוח מאפשרים לנו להתרפק בנוחות על משטח רך.

מרהטים את הגן

כשם שאנו מרכיבים את מערכות הריהוט הביתי, תוך דגש על הרמוניה ושימת לב לאופיו של המבנה והכרת צרכיו האישיים, כך עלינו להתייחס גם אל ריהוט גן.
כדי שלא תיווצר צרימה ויזואלית וכדי למנוע רכישות מיותרות, עלינו לבצע את הבחירה הנכונה לגן הפרטי שלנו. עלינו לבחון אילו פריטים הם המתאימים ביותר לסוג הצמחיה הדומיננטית, לבדוק מה הם תנאי השטח האובייקטיביים בהם עתיד הריהוט לשמש אותנו ואילו פונקציות הוא עתיד למלא.

ריהוט לחצר הבית עם דק

כך, למשל, גינה מרוצפת באריחים מצריכה היערכות שונה לחלוטין מגינה שכוסתה בחצץ או שנשתלו בה יריעות של דשא. סוגים שונים אלו של קרקע קובעים במידה רבה את סוג הריהוט ומהווים שיקול בעת בחירתו, כך שיציבותו לא תיפגם חלילה, או שאופן עיצובו של הריהוט לא יזיק או יינזק.

מתחשבים במצב הרוח

ריהוט גן נותן מענה לצורכי הנוחות והאסתטיקה הנדרשים לנו בעת שהות בגינה הפרטית שלנו. מטבע הדברים, חשופים הרהיטים לפגעיו ההפכפכים של מזג האוויר, על כן מומלץ לוודא כי הוא מיוצר מחומרים עמידים ולמקם אותו במקום המתאים לו ביותר בכפוף לנקודות החולשה והחוזק שלו. כך, אם הוקמה בגן סככה, נעדיף להציב תחתיה פופים או כריות כך שלא יחשפו לגשם, ייספגו במים ויתקלקלו. לעומת זאת, אם בגן ישנה צליה עשויה רשת, מומלץ למקם תחתיה את רהיטי הפלסטיק העמידים בפני מים.

דגשים בעת בחירת ריהוט גן

ראשית, יש לאפיין את הגינה שלכם ואת התחושה שאתם מצפים להפיק ממנה: האם תעדיפו אווירה יוקרתית או דווקא אגבית וטבעית, האם תרצו סגנון כפרי או דווקא אורבני, וכו'. לאחר שגיבשתם את אופייה, תוכלו להתמקד בחומר שירכיב את הריהוט שלכם. כעת, עליכם לבחון מהי מידת התחזוקה הנדרשת  מכל חומר, ולהערך לקראתו.

כורסאות גינה

שלב המדידות מגדיר את מיקומו של כל רהיט וקובע היכן תמוקם פינת הישיבה, נקודת השיזוף או אזור הגשת המזון.
כשכל הפרמטרים הללו מסודרים בתכנית מובנית, ניתן לבחון את ריהוט הגן המתאים לכם ביותר בהתאם לתקציב שקבעתם מראש.


טלגרם אימייל טוויטר לינקדין פייסבוק וואטסאפ whatsappבניית אתריםקידום אתרים