נוחות היא הגדרה מופשטת

מאת: הום דזייר

נוחות היא הגדרה מופשטת, במיוחד משום שהיא מתפרשת בצורה מעט שונה אצל כל אחד מאיתנו. יש מי שעבורו הפירוש מצטמצם לגבולות הנוחות הגופנית, ויש מי שמרחיב אותו אל ממדי הנפש.

במיוחד במרחב הביתי שלנו אנו מרפדים את עצמנו בחפצים ובאביזרים לבית שאינם תמיד בגדר הכרח קיומי, אלא נגזרים דווקא מתוך התשוקות הכמוסות שלנו.

אז למה אנחנו בעצם מתכוונים כשאנחנו אומרים: "תרגיש בנוח"?

כל הטוב הזה

כאשר אנו מקיפים את עצמנו באביזרים לבית, אנו נותנים ביטוי להלך רוחנו, מגדירים את טעמנו, ומגשימים מאוויים.

הצורך הבסיסי ביופי ואסתטיקה הוא המהות, והאביזרים מאפשרים את ההגשמה שלו. צבעים, טקסטורות וקווים הם הבסיס לעיצוב ייחודי ואישי, כזה המקנה לנו את תחושת הביתיות הנינוחה.

סלון מעוצב בבית פרטי

כך למשל, יכול מי שרוחש חיבה יתרה לבעל חיים ספציפי, שמראהו או תכונותיו משרות עליו תחושות נעימות, להצטייד באביזרים לבית המעוצבים בדמותה של אותה חיה: ניתן להסתפק בצבעיה של אותה חיה אהובה או בהדפסים על גבי בדים או טפטים.
גם בגזרת הצבעים יש מי שדווקא צבע מסוים מעורר בו תחושות חיוביות, והוא יעדיף להקיף את עצמו באביזרים שצבעם הדומיננטי הוא זה האהוב עליו.

תבנית נוף ביתנו

על אף הניסיונות שלנו למקסם את הנוחיות הביתית, הרי שנוחות היא רגש חמקמק ולא תמיד ניתן להגדרה. לעתים אנו מגיעים למקום ומרגישים בו מיד "בבית" (שהוא המונח המקביל והמזוהה ביותר עם המילה "נוח"), ולעומתם חללים שמעוררים בנו את התחושה ההפוכה, מבלי שתמיד נדע לשים את האצבע על הגורמים לה.

המידע החושי שנקלט מעובד לרגשות, וגם תת המודע נכנס לפעולה ומערים עלינו מטענים נוספים. התשובה טמונה לא פעם בפרטים הקטנים ובשילובם עם העיצוב הכולל.

חדר שינה שמשדר רוגע וקרירות

נופתע לגלות, כיצד אביזר משני לכאורה, שממדיו צנועים במיוחד, משנה לחלוטין את האווירה בחדר. ניקח לדוגמה חדר שינה, שבימי הקיץ הלוהטים המיטה הגדולה והדומיננטית הוצעה במצעים בעלי צבעים לוהטים.

הווליום של החום החיצוני מועצם באחת, וגם אם המצעים הם יפים ושמחים, הרי שתתעורר תחושת אי נוחות. אך אם "נשבור" את הצבעים החמים באמצעות כרית שצבעיה נמנים על הצד הקר של הסקאלה, תשתנה התמונה מקצה לקצה.

תכלית היופי

ישנם אביזרים לבית שהתקנתם היא בגדר הכרח, והם משמשים לנוחות הביתית היום יומית, כמו דלתות למשל. דלתות מאפשרות לדרי הבית פרטיות כמו גם חסימה של קולות ורעשים בלתי רצויים. עם זאת, על אף הנוחות הפרקטית המתחייבת מעצם התקנה הדלת, אך אין הדבר אומר כי התכלית מנוגדת באופן שהוא או מבטלת את הנוחות האסתטית.

דלת כחולה עם ידית מעוצבת
כיום, ניתן להתקין דלתות מעוצבות ואביזרים נלווים כגון ידיות, שיענו הן על הצרכים שלשמן הן הותקנו והן על השאיפה לעונג ויזואלי.

נוחות היא, אם כך, שילוב בין הצורך לרצון, בין ההכרח לרצוי, והיא מושגת על ידי בחינה מתמדת של פני השטח הביתי המשנה ועל ידי הקשבה פנימית.


טלגרם אימייל טוויטר לינקדין פייסבוק וואטסאפ whatsappבניית אתריםקידום אתריםHome design ideas
דילוג לתוכן